Niedawno trafił do nas news, że Megaupload zostało zamknięte przez FBI, a twórca idzie do więzienia. Cóż za cudowna akcja władzy w walce z piractwem! Problem w tym, że jedyne co zdziałali to zniszczyli życie kilku mężczyznom, którzy spędzą kilkanaście bądź też kilkadziesiąt lat w więzieniu. Nic innego nie osiągnęli, bo stronę nadal można osiągnąc poprzez numery IP, tylko i wyłącznie domenę zamknęli.

Ludzie wrzeszczeli, krzyczeli, buntowali się (w internecie oczywiście), a grupa hakerska Anonymous podziękowała Stanom Zjednoczonym poprzez ataki na strony amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości, Uniwersal Music Group, RIAA oraz Motion Picture Association of America. Wszyscy wiemy, że Megaupload służyło do dzielenia się plikami oraz oglądania filmów i seriali online – nie ma w tym najmniejszej wątpliwości, że służył praktycznie tylko do tego. Jednak takich stron jest o wiele więcej, a Megaupload było poprostu najpopularniejsze. Piratebay padło, a torrentami nadal się ludzie dzielą. Podobnie i tutaj będzie, FBI nic praktycznie nie osiągnęło. Walka z piractwem jest niestety syzyfową pracą. Tym bardziej, że ludzie są po tej złej stronie… ale kto jest zły?

No właśnie, dla kogo FBI ściągnęło tą stronę jak nie dla firm? Przecież nie dla ludzi, którzy korzystali z tego popularnego serwisu. W takiej chwili nie wiem kto ma rolę bohatera, a kto rolę złoczyńcy. FBI robi coś zgodnie z prawem, ale praktycznie przeciwko woli ludzi. Czy prawo jest ważniejsze niż to co ludzie uważają, czy też głos ludzi powinien być wyznacznikiem co jest dobre, a co be? W takim razie Anonymous staje się trochę takim Robinem Hoodem. Zabierają i walczą z bogatymi by dać coś biednym. Piractwo stało się… dobre?

PS. Ci wszyscy co myślą, że to wszystko przez SOPA, ogarnijcie się! SOPA i PIPA zostały odstawione i zapewne już nigdy nie będą przywrócone. Wszystko dzięki tak niesamowitej akcji milionów internautów. Teraz problemem zostaje jeszcze ACTA, ale to już jest krok bliżej w walce z beznadziejnymi paktami i ustawami ograniczającymy WOLNY internet. WOLNY.

Że niby c-co?…. piractwo dobre?… huuh?

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s